KURUM
ÖDEMELERİ

SGK KATKISI İLE İŞİTME CİHAZI NASIL ALINIR?

  SGK güvencesi kapsamındaysanız, işitme cihazı bedeli üzerinden, SGK’nin verdiği katkı tutarını düşerek işitme cihazınızı Algımer İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi’nden  alabilirsiniz. İşitme cihazı bedeline SGK tarafından katkıda bulunulması için; Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca en az 1 (bir) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı E-RAPOR  düzenlenmiş olması gerekmektedir.

SGK ÖDEMESİ İÇİN İŞİTME CİHAZI RAPORUNDA BULUNMASI GEREKENLER

İşitme cihazı SGK ödemelerinde elektronik rapor ve reçete sistemine geçilmiştir. Hastanelerden alınan e-raporda bulunması gerekenler:

Hastanın adı ve soyadı
Cihazın hangi kulakta kullanılacağı ve cihazın türü (kulak içi veya arkası)
İşitme kaybı kalıcıdır ibaresi
İşitme kaybı tanısı , işitme skorları ve % Sd değerleri 

 

SGK 5 yılda bir işitme cihazı için katkı ödemesi yapmak olup ÇİFT CİHAZ ÖDEMESİ bulunmaktadır. 5 yıl dolduğunda tekrar rapor çıkarttırılarak yeni  cihaz alınabilir.

İŞİTME CİHAZI PİLİ SGK ÖDEMESİ NE KADARDIR?

SGK’nın sisteminde kayıtlı her bir işitme cihazı için işitme cihazı pili SGK ödemesi 236,85 TL’ dir. İşitme cihazı pili SGK ödemesi yıllık olup, katılım payından muaftır.

****04/09/2019 tarihli ve 30878 sayılı, Mükerrer resmi gazete de yayınlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği