s.s.s
(SIKÇA SORULAN SORULAR)

  • İşitme cihazı bir kulak gibi çalışır mı?

Cevap: İşitme cihazı bir kulak değildir. Orijinal kulak gibi olması ve algılama sağlaması mümkün değildir. İşitme cihazı işitmeye ve algılamaya yardım eden protez elektro akustik bir alettir. İşitme cihazı sesleri beyne ileten sinirlerle orantılı olarak çalışır. Herhangi bir frekansta sinirler işlevini yerine getirmiyorsa, İşitme cihazı o frekansta anlama sağlamaz. Ancak sesleri iletir. Çünkü İşitme cihazının ses sinirlerinin yerine geçmesi, sesleri algılaması gibi bir fonksiyonu yoktur. Temel olarak dışarıdan gelen sesleri yükseltir ve kulağa iletir. Ondan sonrası tamamen ses sinirlerine aittir.

 

  • İşitme cihazı kulakta tembellik yapar mı?

Cevap: Hayır. Kulağın işleyişine ve ömrünün uzamasına yardımcı olur.

 

  • İki tarafta işitme kaybı varsa, tek tarafta cihaz kullanmak yeterli mi?

Cevap: Hayır. Tek taraflı cihaz kullanıldığında, diğer tarafta işitme kaybı hızlı bir şekilde artar, zamanla kulak işlevini tamamen yitirebilir. Ayrıca seslerin hangi yönden geldiğini kestiremez. Cihaz takılan tarafı sürekli ses kaynağına yönlendirmek gerekir. Tıbbi ve sosyal yaşam itibariyle tek kulakta işitme cihazı yetersizdir. İletişimde ciddi sıkıntılar oluşabilir.

 

  • İşitme cihazı baş ağrısı yapar mı?

Cevap: EN normuna göre imal edilen, uygulaması yapılan ve ayarlı cihazlar baş ağrısı yapmaz. Rast gele kullanılan cihazlar var olan işitmenizi zedeleyebilir. Baş ağrısı yapabilir. Rast gele cihaz almaktan kullanmaktan sakınınız.