Kurum Ödemeleri

SGK Katkısı İle İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

   SGK güvencesi kapsamındaysanız, işitme cihazı bedeli üzerinden, SGK’nin verdiği katkı tutarını düşerek işitme cihazınızı Algımer İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi'nden  alabilirsiniz. İşitme cihazı bedeline SGK tarafından katkıda bulunulması için; Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca en az 1 (bir) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı Sağlık Kurulu Raporu’nun düzenlenmiş olması gerekmektedir.

 

SGK Ödemesi İçin İşitme Cihazı Raporunda Bulunması Gerekenler

 

İşitme cihazı SGK ödemelerinde elektronik rapor ve reçete sistemine geçilmiştir. E-rapor zorunlu olup, normal reçete halen SGK tarafından kabul edilmektedir. Hastanelerden alınan e-raporda bulunması gerekenler:


Hastanın adı ve soyadı
Cihazın hangi kulakta kullanılacağı ve cihazın türü (kulak içi veya arkası)
İşitme kaybı kalıcıdır ibaresi
İşitme kaybı tanısı

 

SGK 18 yaş üzeri kişiler için NET 1012,50 TL* işitme cihazı katkısında bulunmaktadır. Yaşa ve emekli/çalışan durumuna göre yapılan NET SGK katkısı ise aşağıda yer almaktadır:

 

  • 0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 1458 TL, veli emekli ise 1822,5
  • 5-12 yaş için veli çalışıyor ise net 1296 TL, veli emekli ise 1620 TL
  • 13-18 yaş için veli çalışıyor ise net 1215 TL, veli emekli ise 1518,75 TL
  • 18 Yaş ve Üzeri İçin SGK İşitme Cihazı Ödemesi

  • Emeklinin Kendisi İçin: 1012.50 TL
    Emekli Yakını İçin: 911.25 TL
    Çalışanlar İçin: 810 TL

 

İşitme Cihazı SGK Ödemesi Katılım Payı Nedir?

Emeklilerin ödemesi gereken %10 katılım payını SGK emekli maaşından düşmektedir, çalışanlar ise %20 katılım payını cihaz aldığı firmaya öder.

18 yaş altındaki çocuklara her iki kulak için KBB hekimi çift işitme cihazı raporu veriyorsa, SGK katkısı iki katına çıkmaktadır.

18 yaş üzeri yetişkinlerde ise; önce bir tarafta cihaz kullanılmaya başlandıktan 6 ay sonrasında cihaz faydası kanıtlandığında ikinci cihaz raporu çıkarılıp veya daha önce çift cihaz kullandığı sağlık kurulu raporunda belirtildiğinde ve SGK kayıtlarında çift cihaz kullandığı görülebiliyor ise, SGK katkısı her iki taraf içinde alınabilir.

SGK 5 yılda bir işitme cihazı için katkı ödemesi yapmaktadır. 5 yıl dolduğunda tekrar rapor çıkarttırılarak yeni bir cihaz alınabilir.

İşitme Cihazı Pili SGK Ödemesi Ne Kadardır?

SGK’nın sisteminde kayıtlı her bir işitme cihazı için işitme cihazı pili SGK ödemesi 122.72 TL’ dir. İşitme cihazı pili SGK ödemesi yıllık olup, katılım payından muaftır.

 

****04/09/2019 tarihli ve 30878 sayılı, Mükerrer resmi gazete de yayınlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği